Merhabalar;

2007 yazında Yeni Foça’da inşasını tamamladığımız yazlığımızda  2 adet SEREL ORKİDE serisi banyo takımı kullanmıştık. Rezarvuarların biri 2012 yazında hiçbir müdahilemiz olmadan çatladı. 2005 yılında imal edilmiş ürünün bünyesindeki  kalıntı serbest kuvars yıllar sonra çatlamaya sebebiyet verilmişti. Bu ürünlerin 10 yıl garantili olduğunu bildiğimden, rezarvuarı fotoğraflayıp EMAR SERVİS ve Aliağa Teknikleri Servisi DEREN TEKNİĞE mail ile gönderdim.

 

Yarım saat içinde EMAR MERKEZ‘den Kemal SEZER Bey durumla ilgili dönüş yaptı. Fotoğrafların incelemeye alındığını, en kısa zamanda  durumla ilgili kararlarını bildireceklerini yazılı olarak geçti. Ertesi gün gönderilen mailde de  ”Rezarvuarın taraflarından ücretsiz olarak yenisi ile değiştirileceğini” bildirmişti. Bizde açık adres, uygun gün ve saat bildirmemizi rica etmişler.

 

Anlaştığımız gün ve saate Bornova Servisinden Sezer Bey adrese gelerek değişimi gerçekleştirdi. Elginkan Grubu Firmalarından SEREL in bu yaklaşımı gerçekten gönülleri fethediyor. Sizlerin Huzurunda tekrar EMAR ve SEREL’e Teşekkürlerimi Sunarım