TC. Vatandaşı olduğunuzu ibra edebilmeniz için size verilen kimliğinizi kaybettiğinizde benim düştüğüm hatlara düşememeniz için neler yapmalıyız birlikte bakalım. Her şeyden önce nüfus cüzdanımızı kaybetmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Çünkü evinize bir hırsız girip veya bir kap kaça maruz kalıp polis tutanak tutmadığı sürece İlçe Mal Müdürlüğüne 65.00TL. para cezası ödemek zorundan kalıyorsunuz. Tabi bu kadarla bitmiyor…

Google amcaya  “nüfus cüzdanı kaybettim ne yapmalıyım” diğer sorup işlemlere başlamıyoruz. Çünkü hepsi ilan vermenizi söylüyor. Hâlbuki hiç böyle bir eyleme girip de gazeteleri zengin etmeye gerek yok.  İlk işiniz mahalle muhtarına gidip nüfus cüzdanınızın kayıp olduğunu ve yenisini çıkartmak için evrak almak istediğinizi söylüyorsunuz.  Muhtar amca sizden 1 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğrafınız istiyor ve evrakınızı 2.00 TL. karşılığında hazırlıyor.

Muhtardan aldığınız evrakla Nüfus Müdürlüğüne gidiyorsunuz. Orda lak lak yapan memur arkadaşlar lütfederlerse sizinle ilgilenebiliyorlar.  İçlerinden bir tanesi uzunca bir aradan sonra “buyurun ne vardı? Bey efendi” diyor. Siz bunu duyunca,  bir yandan yüzünüzde gülücükler açarken, diğer yandan memur arkadaşların muhabbetini bölmüş olduğunuzun verdiğin mahcuplukla durumunuzu izah ediyorsunuz.  Sizden 2 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf istiyor ve kimliğinizi 5 dk. sonra kaplanmış olarak teslim ediyor.

Sıra cezayı ödemek de. Cezayı nüfus cüzdanınızın düzenlendiği tarihten 15 gün içersinde yatırırsanız %25 azaltılmış ödüyorsunuz. Aynı trafik cezalarında olduğu gibi.

Gerekli Evraklar ve Yanınızda Bulunması Gereken Meblağ

3 Adet vesikalık fotoğraf.

Muhtar Ücreti : 2.00 TL.

Kimlik Belge Ücreti:  5.00 TL.

Ceza:  65.00 TL. ( Hafifletilmiş 50.00 TL.)