Yeni Ford C-max 2011 modelin iç ve dış tasarımı oldukça idaalı. Dedim ki bende bahisin oranını artırayım. En idaalı renklerinden mars turuncuyu tercih ettim. Araç doğum günümde 30 Kasım’da trafiğe çıktı. Sizlerle daha önceden araçla ilgili bilgiler vermek isterdim ama bir sürü özelliğini keşfedip çözünceye kadar baya bir vakit geçti. Şimdiden söyleyeyim; otomatik kapı kitleme ve koltuk ısıtmaları yok aramayın boşuna. Çok ilginç ama Ford bunları es geçiyor nedense.
Sizleri daha fazla meraklandırmadan, kullanma kılavuzu olmayan Ford C-max 2011 ‘in hem özelliklerini anlatmaya hemde pratik bilgiler vermeye başlayalım.


Uzaktan kumandalı immobiliser sistemli c-max’ın anahtar ile çalışmıyor. Anahtar kumandanın içersine acil durumlarda kullanılmak üzere saklanmış. Kumandanın üzerinde Kapıları açma-kapama Tuşu ve bagaj kapağını otomatik açılıp kapama tuşu mevcut. Mevzili gayet iyi. 3. katın balkonundan bastığımda evin yakındaki C-max ın kapılarını ve bagajını açabiliyor kapatabiliyorum.

Sürücü koltuğuna oturuyorsunuz. Koltuk ileri geri yukarı aşağıya hareket ediyor. Hemde bel desteğini ayarlayarak isterseniz koltuğa gömülüyorsunuz, isterseniz ortopedik bel yastığımı dışa doğru çıkartabiliyorsunuz.

C-max’ı çalıştırmak için kumandanın araç içinde olması gerekli. Aksi taktirde ekranda “Kumanda Araç İçinde Değil” uyarısı çıkıyor. Kumanda araç içinde, ayağımız debraja basılı olacak şekilde direksiyonun sağ yanındaki POWER tuşuna bir kes basıyoruz ve araç çalışmaya başlıyor.
6 ileri vitese sahip araçta geri vites önde ve mandalı kaldırarak geçiyorsunuz. Park alanında çıkartırken geri vitese taktınız andan orta konsoldaki ekranda ön arka park sensörlerinin bilgilerini görüyorsunuz. Manevra kabiliyeti çok iyi olan C-max’ı bulunduğu yerden önde 6, arkada 4 gözünüzle kolayca çıkartıyorsunuz.
Birinci vitesi çok sevmeyen C-max hemen 2. vitesi istiyor. Birde sizden, uygun devir ve hızda ekranın sol üst köşesinde hangi vitesle gitmeniz gerektiğini gösteren uyarı vererek ve vites yükseltmenizi istiyor.

Hız Sabitleyici ve hız sınırlayıcıyı direksiyonun sol altındaki tuş setinden ayarlıyorsunuz. Hız Sabitleme tuşuna bir kez basarak sabitleyiciyi Standby moduna alıyorsunuz. Önünüzdeki ekranda yazı çıkıyor zaten. Sürüş esnasında tuş setindeki artı (yukarı)veya eksi (aşığı) tuşlarına basarak o anki hızınızı sabitlemiş oluyorsunuz. Hızınız gaza basmadan artırmak frene basmadan yavaşlatmak için artı ev eksi tuşlarına basarak hızını değiştirebilirsiniz. Frene, debriyaj, gaza bastığınızda hız sabitleme Standby moduna geri dönecektir.
Hız sınırlayıcı tuşuna bir kez bastığınızda hız sınırlamayı Standby moduna alıyorsunuz. Hızınızı sınırlayacağınızı hızı seçmek için artı veya eski tuşuna basarak ayarlıyorsunuz. Örneğin 90 Km/Saat hıza ayarladığınızda istediğiniz kadar gazı basın C-max bundan yukarı çıkmıyor. Sadece sollamalar da ani çıkışlarda devreden çıkıyor.

Direksiyon üzerinde sağda ve solda bulunana yukarı aşağı sağ sol ve ortalarındaki OK ‘ey tuşlarının görevi ise; Sağdaki orta konsoldaki ekranı yönetmek için soldaki ise Yol bilgisayarı ekranının (karşınızdaki ekran) yönetmek için kullanılıyor.
Karşınızdaki ekranda Sol tuş seti ile yapabildikleriniz.
• Yol bilgisayarı
o Ortalama hız Km/H
o Ortalama yakıt tüketimi L/100Km.
o Menzil (kalan yakıt ile gidilebilecek mesafe)
o Anlık tüketim L/100Km.
o Gidilen Yol (sıfırlanabiliyor Km.)
• Bilgi
o Lastik basınç uyarısı. (OK’ye uzun süre basılı tutarak kayıt yapıyorsunuz. Lastik basınçları tehlikeli sınırın altına düştüğünde uyarı veriyor.)
• Ayarlar
o
 Çekiş kontrol (Açık-Kapalı)
 Yokuş Kalkış Sistemi (Açık-Kapalı)
o Karartma (Automatik –Manuel LED iç aydınlatmaların konumu)
o İç Aydınlatma ( Açık-Kapalı Akşamları araç içersindeki kırmızı ışıların konumu)

• Sistem bilgisi (sistemdeki hataları burada gösteriyor)
Sağ tuş seti ile ise orta konsoldaki tüm fonksiyonları yönetebilirsiniz.


Sesli Komut sistemi bulunan Ford C-max’da klimayı,radyoyu,telefonla arama yapmayı ve cevaplamayı sesli olarak kontrol edebiliyorsunuz.
Örneğin: Seyir halindesiniz direksiyonun sağ altında tuş setinin, altında bulunan tuşu kendinize doğru çekerek sesli komut sistemini aktif hale getiriyorsunuz. “klima” diyorsunuz sonra “21 derece” daha sonra “fan hızı 5” diyorsunuz. Klimanız çalışmaya başlıyor. Beni güldüren şey ise söylenenler anlaşılmadığı zaman sistemde size yol gösteren bayan “özür dilerim” “efendim” “pardon anlayamadım” gibi kalıplar kullanıyor. Siz tekrarlayarak anlaşılır şekilde konuşunca sorun çözülüyor.
Bagaj kapağını otomatik içeriden açıp-kapata biliyorsunuz. Hatta istediğiniz konumda durdurabiliyorsunuz. Korkamayın açılışta ve kapanışta basınç sensorları devrede. En ufacık çarpmada sensörler algılıyor ve hareket durduruluyor.

Ford’s Self – Parking System

Gazı, Debriyajı, freni ve vitesi herkes biliyor. Ama bunları kullanarak nasıl park yapılacağını herkes iyi bir şekilde başaramıyor. Bayan okuyucularım kızdırmak istemem ama bilimsel veriler açıklanan şey ise bayanlar geri geri gidemez ve araç park etmede zorlanırlar. Bunun sebebi ise genlerinde olan eksiklik. Ellerinde olsa kesinlikle erkeklerden daha iyi olacaklarından hiç şüphem yol. Ford C-Max bu sorunu Active Park Assist sistemi ile çözmüş. Ford C-max kendi kendine park ediyor. Olmaz öyle şey demeyin. Hem de kaldırma sıfır ve kendi boyu kadar yere en fazla 3 manevra ile. Nasıl mı yapıyor videoda var ama yazılıda anlatacağım.

Park etmek için mahallenize girdiniz.
Otomatik park tuşuna basıyorsunuz.
Sağda park yeri aramaya hazırsınız artık.
Solda park yeri aramak için ise sol sinyal veriyorsunuz.
30 Km/H hızı aşmadan hareket ediyorsunuz.
Seçtiğiniz yönde sığabileceği boş yeri bulan Ford C-max size uyarı veriyor.
Orta konsoldaki bu uyarıda park yeri bulundu ibaresi çıkıyor. ileri veya geri hareket etmeniz için talimat veriyor.
Park etme rotasınız çizen Ford C-max’ın direksiyonunu bırakıyorsunuz ve onun dediklerini yapıyorsunuz.
Size sadece ileri ve geriye gitmek birde frene basmak kalıyor. O tüm manevraları 10 adet gözü ile insanoğlundan daha iyi gerçekleştiriyor.
Artık park etmek için hiç uğraşmıyorum. Ford C-max kendi kendine benden daha kısa sürede park ediyor nasıl olsa. Ona güvenim sonsuz bu konuda.

Teknik verileri

Max Motor gücü 115 Hp/3600 Dv/dk
Max Tork 270Nm /1750-2500 Dv/dk
Max Hız 184 Km/s
0-100 Hızlanma 11.3 sn

Ölçüler

Uzunluk 4380 mm
Genişlik 1828mm
Yükseklik 1626mm
Ağırlık 1390 Kg

Üstün yol tutuş kabilyeti, muhteşm gücü ve torku ile sizi koltuğunuza yapıştırıyor.

EURONCAP’da 5 yıldız alan Ford C-Max 2011 birde kendiniz izleyin.

Daha önceki yazılarımda kıyaslama listelerini sizlerle paylaşmıştım. Ford C-max SUV ve MPV karışımı bir araç olmuş. Güvenliği, donanımı, konforuyla ve yakıt tasarrufuyla Toyota Verso, Renault Grand Scenic, Mitsubishi ASX, Nissan Qashqai ve Skoda Yeti’den çok daha iyi diyebilirim. Karşılaştırma listesi için Tıklayınız!….

Sormak istediğiniz soruları yorumlar bölümünde belirtirseniz kullanıcı arkadaşlarla beraber tartışabiliriz.