Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Dedikodu çarkları son hızla dönerken, iPhone 5 hakkında bazı gerçeklere erişmeyi başardık.

İPhone 4 nispeten yakın sayılabilecek bir tarihte çıkmasına rağmen, çoğu kişi iPhone 5 haberlerinin sıkı takipçisi. Bunun doğal olarak en büyük nedenlerinden birisi basının cihaza olan ilgisi ve iPhone 4′ün bazı konularda hayal kırıklığı yaratması. Bu hayal kırıklıklarının başında beyaz renkli iPhone 4′ün bir türlü piyasaya çıkmaması, daha ilk günden başlayan anten ve sinyal kaybetme sorunları ile tasarımda yapılan radikal değişiklik var. Hemen hemen her yıl yeni bir İPhone piyasaya süren Apple, eğer takvimine sadık kalırsa bu yıl gerçekleşmesi beklenen İPhone tanıtımına az bir süre kaldı. Biz de İPhone 5′te bulunacağı veya bulunmayacağı kesinleşmiş özellikleri sizin için derledik.

Kısa bir süre önce Sony CEO’su Howard Stringer, Japonya depremi ve bunun Son/nin üretimine verdiği zarar konusunda bir açıklama yaparken, Sendai fabrikasında İPhone için üretilen 8 megapiksellik kamera algılayıcılarının teslimatında gecikmeler yaşanabileceğini belirtti. Apple, daha önceki İPhone modellerindeki kamera algılayıcıları için OmniVision ile çalışıyordu. İPhone 4′te 5 megapiksel, 3GS’te de 3,2 megapiksel OmniVision kamera algılayıcılarının sürekli olarak tekrar eden en büyük sorunları, sabit fotoğraflarda hafif bir san renklendirmeye sebep olmalarıydı. Apple ile OmniVision’ın anlaşmasının sonlandmldığı ise birkaç aydır kulağımıza çalınan dedikodular arasında zaten vardı.

Çok çekirdekli işlemci teknolojisi bundan yıllar önce masaüstü bilgisayarlar için geliştirilmiş ve şimdilerde sekiz hatta sunucu sistemlerde 12 çekirdeğe kadar çıkmış durumda. Fakat mobil cihazlar çok çekirdekli işlemci teknolojisini de ucundan yakaladılar. Piyasaya yeni çıkan ve önümüzdeki haftalarda çıkacak olan birçok tablet hatta cep telefonu, hızları 1 -1,5 GHz arasında değişen çift çekirdekli işlemcilere sahipler. Apple’ın iPad 2 tableti de A5 adında böyle bir işlemciye sahip. Önceki iPad’de bulunan A4 işlemci İPhone 4′te de kullanılmıştı, bu sefer de A5 işlemcinin iPhone S’te kullanılacağına kesin gözüyle bakılıyor. iPhone’un çift çekirdekli güçlü bir işlemciye geçiş yapması biraz da zorunluluktan, çünkü ciddi rakibi olan bazı Android işletim sistemli cihazlar iPhone 4′ün hızını çoktan geçmiş durumdalar. Bu hız farkının temel sebeplerinden biri her ne kadar yazılım optimizasyonu olsa da, işlemci gücü de büyük fark yaratabilir. Hız farkı özellikle internet sayfalarındaki uygulamalar kullanılırken veya yüklü bir internet sitesi açılmaya çalışılırken fark edilebiliyor.

Mobil cihaz kullanıcıları için hız farkları ve teknik detaylar teknoloji toplantılılarının ilgi alanları gibi görülebilir fakat hız, her türlü elektronik cihazda önemlidir. En basit sebeplerden biri olarak, işlerinizi daha hızlı halledebilirseniz cihazı daha az kullanmış ve pilini daha az bitirmiş olursunuz. Cihazın neden daha hızlı olduğunu bilmek detay bir bilgi olsa da, ne kadar daha hızlı olduğunu bilmek gerçekten sizin için yeterli bir kullanıcı deneyimi sunup sunmayacağını anlamanız açısından önemli olabilir.

 

Neler olmayacak?

Kesin olarak açıklığa kavuşan bir diğer durum da, Haziran ayında yapılacak olan WWDC konferansında İPhone 5′in tanıtılmayacağı. Apple’ın geliştirici konferansı olan WWDC şimdiye kadar her İPhone’un tanıtıldığı bir konferans olmuştu. Görünen o ki Apple bu durumu değiştiriyor. Buna Sony kaynaklı gecikmeler de sebep olabilir, Apple’ın farklı bir zamanlama stratejisi izleme isteği de. Sebep her ne olursa olsun, Haziran ayında İPhone 5′i göremeyeceğiz. Cihazın ortaya çıkışı 2011 sonbaharı gibi öngörülüyor.

Bir diğer olmayacak şey ise NFC özelliği. Near Field Commu-nication denilen teknoloji, taşınabilir cihazların yakın mesafeden birbirleri ile doğrudan güvenli iletişim kurmalarını sağlıyor. Bu teknolojiyi müzik indirmekten market kasasında para ödemeye kadar akla hayale sığmayacak kadar çok alanda kullanabilirsiniz. Henüz bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az cihazda olan bu teknolojinin kısa zaman içinde çok yaygın kullanıma erişmesi öngörülüyor. Apple yüksek ihtimalle bu teknoloji İPhone 6′da kullanacak. O zamana kadar NFC’nin kullanım alanının dünya çapında yaygınlaşmasını bekliyor olabilir. Fakat buna rağmen, cep telefonlarına NFC özelliği kazandıran üçüncü parti ek cihazlar ortaya çıkmaya başladı.

 

Dedikodu çarkları

Bunlar dışında bir sürü dedikodu da ortada dolaşıyor. Bunlara örnek olarak yeni telefonun ekranının 4 inç olacağı, gövdesinin alüminyum olacağı (bazı kaynaklar karbon fiber olabilir diyor), HDMI görüntü çıkışı olacağı, antenin iPhone 4′tekinin aksine eskisi gibi telefonun içinde yer alacağı, beyaz renkli sürümünün siyahı ile aynı anda piyasaya çıkacağı, ekran çözünürlüğünün daha da yükseleceği, 64 GB fiziki depolama ile birlikte bulut depolama da sunacağı, kaydırarak açılan fiziksel klavyeye sahip olacağı, Home tuşunun kaldırılacağı gibi kimi mantıklı kimi mantıksız daha birçok dedikodu var. Dört yılın ardından artık İPhone’un çok ciddi rakipleri piyasada bulunuyor ve hızla gelişiyorlar. Apple elini çabuk tutup gerçekten teknolojik bir sıçrama yapamazsa bir yıl içinde akıllı cep telefonu yarışında gerilemeye başlayabilir.