Her gecen gün MPV ve SUV araçlara olan ilgi artmakta. Bundan dolayı MPV’ler SUV, SUV’lar MPV olmaya başladı. İncelediğim orta sekmek SUV ve MPV’lerin donanımları ve teknik özelliklerinin birbirine çok yakın olduğunu gördüm. Bundan dolayı alıcılar bir hali  zorluk çekiyor. Bu yazıyı okuyanlar ve karşılaştırma  listesini inceleyenler,  istediklerinin ne olduğunu bildikten sonra doğru seçimlerini yapacaklar. 

       Renault’un Grand Scenic 2011 model aracı tam bir MPV İç donanım ve Dış aksesuar olarak zengin içerikli. 1505 Kg iri cüssesini, sahip olduğu 105 Hp güce ve 240 Nm torka sahip 1,5 Dci motoru gayet iyi taşıyor. Araç 6 ileri vitese sahip ve dizel motoru ile oldukça atak. Grand Scenic’e kalitesiyle rakip olabilecek Araç ise Toyota Verso. Gerçekten Japonlar kaliteyi ve tasarımı bu araç tada konuşturmuşlar. araç 7 koltuğa sahip. 3. sıradaki koltuklar Grand Scenic’tede olduğu gibi 11 yaş altı için tasarlanmış yetişkin birinin burada rahat bir yolculuk geçirmesi mümkün değil. 3. sıra koltuklar, benzinli 132 Hp, 160 Nm motora sahip Verso için fazla. Çünkü benzinli motoru ile fazla yakıt tüketimine sahip. Verso’nun aracı hantallaştıracak fazlalıklardan kaçınması gerekli. 

       SUV sekmen tinde hızlı bir giriş yapan Mitsubishi’yi ASX 2 Modeli ile Türkiye Piyasasında görüyoruz. Araçta güvenlik unsurlarından asla taviz vermeden piyasaya sürülüyor. Aracın yerden yüksekliği ve kullanımı çok iyi, yola tamamıyla hakim olabiliyorsunuz. STAR/STOP özelliği bulunan bu araç ile ışıklar ve sıkışık trafiklerde bekleme esnasında gereksiz yakıt tüketiminden kaçınıyor. Renkli ekran yol bilgisayarı da gösterge paneline dinamik bir hava katmış. Üzerinde 117 Hp güce ve 154 Nm torka sahip motor 1270 Kg boş ağırlıklı Mitsubishi ASX’i gayet seri kılıyor. 

       Frankfurt’da görücüye çıkan 2011 model Ford C-MAX, kendisini Fiesta’nın abiyi olarak tanıttı. 29 Ekim 2010′da AUTOSHOW İstanbulda sergilenecek Ford C-MAX 2011 paralel olarak da iç piyasada 22000 € ‘dan  satışına başlanacak. Dizel 1,6 115 Hp güce 270 Nm torka ve Benzinli 182 Hp güce 240 Nm torka sahip motor seçenekleriyle, Ekonomi isteyene ekonomi, Adrenalin İsteyene adrenalin sunmakta. Eş zaman Zamanlı olarak da 7 koltuklu Grand C-MAX yollarda görebileceğiz. Daha açıklanmayan Ford C-MAX’ın Teknik ve Donanım Özelliklerini aşağıdaki dosyayı indirerek ulaşabilirsiniz. (İndirmek için Tıklayınız)

        SUV’ları satış performansıyla ezen Nissan Qashqai sekmentideki Mitsubishi ASX’den biraz pahalı. En yüksek puan ile Euroncap’dan 5 Yıldız almaya hak kazanan Qashqai, iç dizaynla ve malzeme kalitesiyle  diğer araçların yanında sönük kalıyor. Her ne olursa olsun beyaz bir Qashqai yollarda gözümüzü alamadığımız bir araç haline geldi. 

Grand Scenic – Verso – ASX – C max – Qashqai Donanım ve Teknik Karşılaştırma