Cam seramikler camlardan kontrollü kristallendirme yolu ile elde edilen çok kristalli seramiklerdir. Kontrollü kristallendirme camların ısıl işleme tabi tutulmasıdır.ve 2 safhadan oluşur: ilk safhada camlar belirlenene


çekirdeklenme sıcaklığında çekirdeklendirilir ve oluşan bu çekirdekler daha sonra kristallendirme sıcaklığında kristal olarak büyütülür. Camlar ergitildikten, istenilen şekil verildikden ve temper gerilemeleri yok edildikden sonra ısıl işlemlerden geçirilerek mikrokristal cam seramik haline dönüştürülür. Elde edilen son ürünün kristal boyutları çok küçük olup mikron civarındadır. Kontrollü kristallendirmede dikkat edilmesi gereken en önemli husus içi yapının çok etkili ve bütün numune boyutunca homojen bir şekilde çekirdeklenmesi.


Cam seramikler  gelişigüzel yönlendirilmiş kristallerden oluşur ve az miktarda cam fazı ihtiva ederler, iç yapılarında boşluklar, mikro çatlaklıklar ve porozite ihtiva etmezler. Dolayısıyla üstün özelliklere sahip bir mikro yapıya sahiptirler. Çok homojen ve dayanıklı olup ve istenilen şartlara göre sıfırın altında dahi ısıl genleşme katsayısına eriştirilip, çok iyi termal şok özelliğine sahip olabileceği gibi aynı zamanda metallerle kombine edilebilecek kadar yüksek ısı genleşme kat sayısıda kazandırılabilir. Günümüzde cam seramikler; metallere nazaran üstün aşınma ve korozyon dayanımı, camlara göre tokluk ve darbe direnci özelliklerinde dolayı mutfak malzemesinden yer döşemesine kadar günlük kullanım alanlarının yanı sıra, füze başlığından teleskop aynasına, vakum tüpü kılıfından mikroelektronik altlıklara, koruyucu seramik kaplamalardan uzay araçlarının radar cihazlarındaki kubbelere ve vücut protezlerine kadar çok geniş kullanım alanları mevcuttur.

CAM SERAMİK SUNUMU için Tıklayınız!..