Daha oturmayı henüz başarıyor iken aldı eline tornavidayı penseyi… Babasının ek gelir için evde yaptığı çerçevelerin montajına, oyuncak takımıyla yardım ederek başladı mühendisliğe.

       1986’nın 30 Kasım’ında İzmir’de dünyaya geldi. Anne ve Babası çalışan bir ailenin çocuğuydu. İlkokula başlayacağı yaz tüm ailenin bir arada olduğu, dayı teyze ve anneannesiyle birlikte, bir apartmanda oturmaya başladı. Artık her şey daha güzeldi onun için, aynı yaşta olan kuzeni Yiğit Bilgiç (Ses Mühendisi) ile her an bir arada olabiliyordu.

       İlköğretim ve orta öğretimini Karşıyaka’da ailesinin yanında tamamladı. Orta öğretimini teyzesi Arife Bilgiç’in (Almanca Öğretmeni) öğretmenlik yaptığı okulda tamamladı. Babası ve teyzesi öğretmen olduğu için disiplinli ve örnek bir öğrenci olmak şart ve vazgeçilmezdi onun için. Ortaokulda birçok sunuculuk görevi üstlendi ve tiyatroda rol aldı. Eğitim hayatının her döneminde sayısal zekası, sözel zekasından yüksekti ve her zaman başarılı bir öğrenciydi.

      Hayalini kurduğu mühendisliğe profesyonel olarak ilk adımını 2004 yılında Dumlupınar Üniversitesi Seramik Mühendisliğini kazanarak attı. Annesi Şerife Karaca uzun yıllar Ürün Tasarım Müdürlüğü yapmış ve birçok projeye imza atmıştı. Babası Levent Karaca Meslek Lisesi Metal İşleri Bölümünde bölüm şefiydi. Ailesinin sayesinde mühendisliğe çok küçük yaşta başlamış, kendi isteği, kabiliyeti ve tutkuları ile teknik bilgi ve alet kullanma becerisi kazanıyordu.

       Serel Seramik, Çanakkale Seramik ( izolatör Fabrikasında ) ve Çimentaş Çimento’da stajlarını tamamlayarak Seramik Mühendisliğinden 2008 yılında mezun oldu. Hayatın zorluklarının farkında, pratik zekâlı, sorumluluk alan, yaptığı her işi sonuçlandıran, tasarım ve girişimcilik fikirleri üreten, insanlarla iletişimi güçlü, ikna kabiliyeti yüksek ve yönlendirebilen, arkadaşlarıyla vakit geçirmekten mutluluk duyan ve organizasyonlarda liderliği üstlenen bir bireydi O artık…

       Nitelikli bir seramik mühendisiydi, fakat hep aklında olan metalurji eğitimi almak istiyordu. Bunun için mezun olduğu 2008’in yazında Dokuz Eylül Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde yüksek lisansı kazandı. Aynı yaz Manchester’a giderek 6 ay dil eğitimi aldı.

       2009-2010 yıllarında Step Collection’ da Arge ve Kalite Kontrol Sorumlusu olarak görev aldı.

       Şu anda Sağlam Metal’ de Satış Mühendisi olarak görev yapmaktadır. Beraberinde Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

Saygılarımla

Hakan Karaca

Seramik Mühendisi