Çok yüksek darbe dayanımına ihtiyaç duyulduğu haddehane soğuk makaslarında kullanılması gereken takım çeliği % 4 nikel içerikli 1.2767’dir. Alaşım itibariyle karbürce fakir, tokluğu yüksek olan bu çelik; kalın sac kesme ve şekillendirmede, hurda makas bıçaklarında, yüksek oranda soğuk şekillendirme yapan kalıplarda kullanılır. Bu tür çalışan parçalarda aşınma dayanımının iyi olması istenir. Bu öngörü ile Dörrenberg Edelstahl tarafında geliştirilmiş VNC 5 takım çeliği tercih edilmelidir.

 VNC 5 – 1.2767

 

C

Cr

Mo

Ni

V

1.2767

0,45

1,40

0,25

4,00

-

VNC 5

0,45

1,50

0,80

4,00

0,50

 

VNC 5 kompozisyonunda ekstradan bulunan % 0,50 Vanadyum ve yüksek miktardaki % 0,80 Molibden, tokluğu yüksek ince karbürler oluşturarak aşınmaya karşı dayanımı 1.2767 kalite çeliğe göre yüksek oranda artırmıştır.

Karbon (C)

Çeliğin karbon içeriğini sertleşebilirliği büyük ölçüde arttırılır. Çelikte yüksek karbon içeriği her zaman arzu edilmediği için, alaşım elementlerinin ilavesi ile az karbonlu çeliklerin sertleşebilirliğini arttırma çok bilinen bir durumdur.

Krom (Cr)

Yüksek krom değerleri ile çelik paslanmaz hale gelir ve aşınma dayanımı yükselir. Kaynak edebilirlik, krom miktarının artması ile azalır. Krom, karbit elemanlarının oluşumuna geniş ölçüde yardımcı olur. Çekme dayanımı ve akma sınırı artar. Bunların yanı sıra krom çentik darbe dayanımını düşürür.

Molibden (Mo)

Tane büyümesini önler, sertleşebilme kabiliyetini artırır. Meneviş gevrekliğini giderir. Meneviş sıcaklığından yavaş soğumalarda bazı alaşımların tane sınırlarında karbür çökelmesi meydana gelir, bu da kırılganlığa neden olur. Molibden bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırır. Ayrıca molibden çeliklerin sürünme dayancına ve aşınma direncini yükseltir. Alaşımlı takım çeliklerinde önemli bir alaşım elementidir.

Nikel (Nİ)

Tokluğu ve mukavemeti artırır. Krom ile birlikte korozyon dayanımı artırır.

Vanadyum (V)

Tane küçültme etkisi yaparak çeliklerin akma ve çekme dayanımlarını oldukça artırır. Ayrıca sertleşebilme kabiliyetini artırır, menevişleme ve ikinci sertleşmede olumlu etkileri vardır. Vanadyum, tane küçültücü ve karbür yapıcı etkisi ile, mikro alaşımlı çeliklerde bir mikro alaşım elementidir.