Sac kesme Bıçaklarda önemli olan Sertlik, Aşınma dayanımını artırıcı elementlerin bulunduğu çeliklerin tercih edilmelidir. Yukarıdaki tabloda da görüleceği gibi 

1.2379’da karbür yapıcı elementlerin (Mo ve V) oranlarının CPOH kalite malzemeye göre azdır. Aşağıdaki tabloda da bu elementlerin Aşınma dayanımına ve Sertliğe olan etkilerinin diğer elementlere göre 2 kat daha fazla olduğu görülmektedir. Alman Dörrenberg Edelstahl patentli CPOH kalite malzeme yüksek sertlilerde(60-64 HRC), yüksek tokluklarla çalışabilen, Aşınma dayanımı yüksek bir çelik olarak sac boyutlandırma bıçaklarının ve saç kesme kalıp zımbalarının bileme ömürlerinin uzamasına ve böylece bıçağın ömrü boyunca setup sayısının düşmesini sağlar.

 

C

Cr

Mo

V

1.2379

1,55

12,00

0,80

0,90

CPOH

1,00

8,00

2,50

0,30

 

Karbon (C)

Çeliğin karbon içeriğini sertleşebilirliği büyük ölçüde arttırılır. Çelikte yüksek karbon içeriği her zaman arzu edilmediği için, alaşım elementlerinin ilavesi ile az karbonlu çeliklerin sertleşebilirliğini arttırma çok bilinen bir durumdur.

 

Krom (Cr)

Yüksek krom değerleri ile çelik paslanmaz hale gelir ve aşınma dayanımı yükselir. Kaynak edebilirlik, krom miktarının artması ile azalır. Krom, karbit elemanlarının oluşumuna geniş ölçüde yardımcı olur. Çekme dayanımı ve akma sınırı artar. Bunların yanısıra krom çentik darbe dayanımını düşürür.

 

Molibden (Mo)

Tane büyümesini önler, sertleşebilme kabiliyetini artırır. Meneviş gevrekliğini giderir. Meneviş sıcaklığından yavaş soğumalarda bazı alaşımların tane sınırlarında karbür çökelmesi meydana gelir, bu da kırılganlığa neden olur. Molibden bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırır. Ayrıca molibden çeliklerin sürünme dayancına ve aşınma direncini yükseltir. Alaşımlı takım çeliklerinde önemli bir alaşım elementidir.

 

Vanadyum (V)

Tane küçültme etkisi yaparak çeliklerin akma ve çekme dayanımlarını oldukça artırır. Ayrıca sertleşebilme kabiliyetini artırır, menevişleme ve ikinci sertleşmede olumlu etkileri vardır. Vanadyum, tane küçültücü ve karbür yapıcı etkisi ile,mikro alaşımlı çeliklerde bir mikro alaşım elementidir.